HUM Yağlı Tohum Hazırlama (HPRP)

HUM Yağlı Tohum Hazırlama Prosesinde, tohum bir sonraki proseslerden önce temizlenir. Temizleme adımı ise aspirasyon işlemi, metal ve taşlardan tohumu ayırma ve tanecik ölçeklendirme kısımlarından oluşabilir.

Hazırlama işleminin amacı ise tohumu, HUM Yağ Presi (HPRS) veya HUM Ekstraksiyon (HEXT) prosesi tarafından mekanik ve solvent ekstraksiyon yöntemleri ile hızlı ve etkili bir şekilde modifiye etmektir.

Aşağıda proses adımlarının bir dizilimi vardır:

❚ HUM Kabuk Alma (HDHL), yağı alınmış kekte protein miktarını arttırmaktır.
❚ HUM Dikey Tohum Kondisyoneri (HVSC), sonraki prosesler için, tohumun yavaş ve etkili bir şekilde ısıtılması ve kurutulması amacıyla düzgünce şartlandırmayı sağlar.
❚ HUM Kırma (HCRC), tohumun tanecik boyutunu düşürür.
❚ HUM Valsleme (HFLK), kırılmış tohumun hücre yapısını patlatır.
❚ HUM Pişirme (HCOO), rutubet miktarını ayarlamak ve yağın viskozitesini azaltmak içindir.

HUM Kabuk Alma (HDHL)

Tohum işlemede ilk adım, kabuk alma için tohumu düzgün bir şekilde hazırlamaktır. Bu adım, kabuk alma prosesini etkileyen, empüritelerin eleklerde uzaklaştırılması ve metallerin mıknatıs ile ayrılmasını içerir. Daha sonra, kabuklar en son küspedeki protein miktarını arttırmak ve solvent extraksiyon prosesinin etkinliğini geliştirmek için alınır. Sonunda, mekanik silindirler ince pullama yapmak ve yağlı tohumdaki hücre duvarlarını patlatmak için kullanılırlar. Tohumdaki kabuk alma işlemi, ekstraksiyon prosesinin bir parçasıdır ki final küspenin kalitesini geliştirmek amacıyla mekanik preste uygulanabilir.

HUM Kurutmalı Kabuk Alma Prosesi (HHDP), bir sonraki adım ise tohumu hem kurutabilen hem de şartlandırılmasını sağlayan, HUM Dikey Tip Tohum Kondisyoneridir (HVSC). Tohum, jet kurutucudan geçtikten sonra, kondisyonlama işlemi yapılır ki, böylece tohuma sıkı sıkıya bağlı olan kabuklar, kabuk alma esnasında kolayca ayrılması için hazırlık yapılmış olunur. Jet kurutmadan sonra, tohum hemen HUM Kırmalarda (HCRC) kırılır; kabuk ise HUM Şelale Tipi Kabuk Separatörlerde (HCHS) uzaklaştırılır ve en son işlemde ise ince toz ve kaçak ufak tohum parçacıkları, HUM Kabuk Kontrol Eleğinde (HHCS) kurtarılmış olunur.

HUM Sıcak Kabuk Alma Prosesi (HWDP), bu proses tipi de ayrıca HUM Dikey Tip Tohum Kondisyoneri (HVSC) kullanır. HUM Dikey Tip Tohum Kondisyoneri, işlenmemiş tohumun kurutma, kondisyonlama ve ısıtma işlemlerinin hepsini sağlar. Tohum hemen HUM Kırmalarda (HCRC) kırılır; kabuk ise HUM Şelale Tipi Kabuk Separatörlerde (HCHS) uzaklaştırılır ve en son işlemde ise ince toz ve kaçak ufak tohum parçacıkları, HUM Kabuk Kontrol Eleğinde (HHCS) kurtarılmış olunur.

HUM Soğuk Kabuk Alma Prosesi (HCDP), ise proseste kurutma adımı olmadığı için düşük rutubetli tohumlarda kullanılması gereklidir. Tohum HUM Kırmalarda (HCRC) kırılır; kabuk ise HUM Şelale Tipi Kabuk Separatörlerde (HCHS) uzaklaştırılır ve en son işlemde ise ince toz ve kaçak ufak tohum parçacıkları, HUM Kabuk Kontrol Eleğinde (HHCS) kurtarılmış olunur. Bu tür işlemlerden sonra, HUM Dikey Tip Kondisyoner ile HUM Valsleme (HFLK) öncesi şartlandırma işlemi yapılır.

HUM Dikey Tip Tohum Kondisyoneri (HVSC)

Ekstraksiyon prosesi için tohum şartlandırılacağı zaman, tohumun rutubetini ve sıcaklığını doğru bir şekilde ayarlamak için ısıtma ve kurutma işlemleri gereklidir. HUM Dikey Tip Tohum Kondisyoner, sonraki prosesler için, tohumun yavaş ve etkili bir şekilde ısıtılması ve kurutulması amacıyla düzgünce şartlandırmayı sağlar.

Tohumdan rutubetin uzaklaştırılması ve sıcaklığın belirlenmesi için kondisyoner içerisinde kalma süresi çok önemlidir. Tohumun anlık giriş hızı arttıkça veya yavaşladıkça, kalma süresine bağlı ısıtma miktarı hesaplanarak kontrol altında değiştirilmeli ve takip edilmelidir.

HUM Kırma (HCRC)

Kırma işlemi, toplam iç hacim azaltılaraktan, yüksek bir protein elde etmek ve kabuk ile iç kısımları birbirinden ayrılması için tohumu ufaltma işlemidir. Yağlı tohumun kabuğu ve iç tanecikten ayrılması, yağ üretkenliği ve kalitesi konularında oldukça önemlidir. Eğer kırma ve ayırma işlemi olmaz ise, presleme esnasında kabukta kalan yağ tekrar geri kazanılamaz. Ekstraksiyon işlemi boyunca kullanılan solvent, kabuktaki hoş kokulu, renklendirici ajanları ve yapışkan maddeleri çözerken, yağın kalitesini de düşürmektedir. Kırma işlemi esnasında, tohum yalnızca kırılmalıdır, toz hale getirilmemelidir. Çok fazla kırılmış toz haldeki ince tohum parçacıkları, kabukların içerisinde saklanır ve kabukta yağ miktarlarının artmasına neden olur.

HUM Kırma (HCRC) HUM yağlı tohum hazırlama prosesi boyunca yağlı tohum 6-8 parçaya kırılır. Bu işlem, pullama işleminin kapasite ve kalitesini gelişmek için, HUM Valsleme (HFLK), işlemi öncesinde yapılmalıdır.

KIRMA MAKİNESİ Tek Kademe * İki kademe **
Tip KS 313 KS 416 KS 421 KD 313 KD 416 KD 421
Kapasite (Ton/24 saat) 500 1000 1250 500 1000 1250
Silindir Sayısı 2 2 2 2 x 2 2 x 2 2 x 2
Silindir Ölçüleri (mm) 300 x 1300 400 x 1600 400 x 2100 300 x 1300 400 x 1600 400 x 2100
Ana Motor Gücü (kW) 22 30 45 2 x 22 2 x 30 2 x 45
Ağırlık (kg) 4.130 6.350 7.350 6.845 10.500 12.000
Uzunluk-Genişlik-Yükseklik (mm) 2430 x 1800 x 1780 2600 x 1900 x 1850 3100 x 1900 x 1850 2530 x 1850 x 2400 2600 x 1900 x 1850 3100 x 1900 x 1850

* Soya Sıcak Kabuk Alma Prosesi (HWDP) için önerilir, soya bu kırıcıdan iki kere geçecektir.                ** Soya Soğuk Kabuk Alma Prosesi (HCDP) için önerilir.

İleri teknoloji ürünü olan yeni model HUM KIRMA MAKİNESİ ‘nin ;

➤ Kullanım kolaylığı ve güvenliği en üst seviyededir,
➤ Kullanım ömrü uzun, kullanım giderleri düşüktür,
➤ Daha az bakım ihtiyacı, daha düşük bakım maliyeti ihtiyacı vardır.

❚ HUM Kırma ’larında silindirler tek yönden monte edilip sökülebildiğinden makinalar duvar kenarlarına kurulabilir ve motorlar da makina üzerinde yer aldığından fabrika alanından tasarruf sağlanır.
❚ Makinalarda rakipleri ile kıyaslandığında genel elektrik sarfiyatı çok düşüktür.
❚ Makinalar sağlam çelik levha ve profillerden imal edilmiştir. Makinaların konstrüksiyonu rijit olduğundan gövde makina ağırlığını en güvenli şekilde taşır, merdanelerde çalışma esnasında oluşan yüklerin ve titreşimin en iyi şekilde absorbe edilmesi sağlanır.
❚ Tohumun silindirler arasına girişini sağlayan yönlendirici levhalar ve girdiği hazneden mil yataklarına kaçmasını engelleyen yan levhalar vardır.
❚ Kırılan tohumu çıkışa yönlendirici levhalar vardır.
❚ Silindirlerin yüzeyleri sertleştirilerek yüksek dayanıma ulaşılmış, gövdeleri ise sünek, tok ve darbeleri sönümleyecek yapıda bırakılarak en iyi koşullar sağlanmıştır.
❚ Silindirler arasına beslenen malzemenin miktarı seviye kontrolü ile ayarlanır.
❚ Yedirici silindirin dişleri arasına büyük bir parça girip sıyırıcı zorlanınca pistonlardaki switch kontroller valfleri uyarır ve sıyırıcı silindir önceden belirlenecek alt ve üst sınırlar arasında maddenin geçişine izin verir.
❚ Silindirler arasına malın beslendiği haznedeki ters yönlü çalışan iki helezon malın sürekli devir daim etmesini sağlar ve sıkışmasını engeller. Ayrıca malın silindirlere tüm silindir boyunca beslenmesini sağlar.
Zincir gerdirme mekanizması yardımı ile besleme helezonlarının dişlileri ile yedirici silindirin dişlileri arasındaki zincir sayesinde dişlilerin mükemmel teması garantilenir ve motor gücü her iki milde en verimli şekilde kullanılır.
❚ Sıyırıcılar silindirlerin yüzeylerinin işlem sırasında mükemmel şekilde temiz kalmasını garantiler.
❚ Silindirler kılavuzlanmıştır. Böylece hareketli silindir sabit silindire tam paralel çalışır, rulman ömrü artar ve homojen ürün elde edilir.
❚ Silindirlerin yataklarındaki rulmanlar uzun ömürlüdür ve anti-aşınma özellikli sentetik malzemeler üzerine montedir. Yataklar tek yöndeki termik uzama ve kısalmalara müsaade eder.
❚ Makinaların muayene ve bakımı kolay açılan kapaklardan süratli ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Alt ve önde bulunan özel bir pencere yardımı ile ürün örneği kolaylıkla alınabilir.
❚ İstenilen kapasite ve verim yalnızca ileri teknoloji kullanılmış makinelerimizle elde edilebilir.
HUM KIRMA ‘sını ayrıcalıklı kılan işte bu özellikleridir.

HUM Valsleme (HFLK)

Valsleme işlemi, kırma işleminden sonra iç malı ince pul yapmak için kullanılır. Yağlı tohum içerisindeki yağlar küçük hücreler içeresinde bulunduğu için, bu hücrelerin kırılması ve zayıflatılması, ekstraksiyon işleminde oldukça önemlidir. Valsleme işlemi ile yağın sızma alanı artar ve ayrıca ekstraksiyon işlemi esnasında yağlı hücrelerin gösterdiği direnç minimize edilmeye çalışılır. Hücreden ayrıldıktan sonra yağın yol aldığı mesafe kısalır ve presleme ile patlatılır. Valsleme esnasında, mümkün olduğunca kırılmış soya tanecikler, yassı yüzey haline gelmelidir. Bu işlem, 8-10% rutubete sahip olunduğunda sağlanabilir. Pul kalınlığı arttıkça, ekstraksiyon kekinde ki kalan yağ miktarı artacaktır. Kekte kalan yağ miktarı, istenilen pul kalınlığı sağlanarak ayarlanır ki bunun için vals makinalarında kullanılan toplar arasındaki mesafe kontrol edilmelidir.

HUM Valsleme (HFLK), HUM Yağ presleme (HPRS) ve HUM Ekstraksiyon (HEXT) prosesleri için uygun yağ ekstraksiyonu yapılması amacıyla kırılmış soya taneciklerini (0,2 – max. 0,3 mm) ince pullar haline getirmek için tasarlanmıştır.

HUM VALS
VALS MAKİNESİ
Tip FS 613 FS 816 FS 821
Kapasite (Ton/24saat) * 200 350 500
Silindir Ölçüleri (mm) 600 x 1300 800 x 1600 800 x 2100
Ana Motor Gücü (kW) 2 x 37,5 2 x 55 2 x 75
Ağırlık (kg) 10.700 20.350 29.300
Uzunluk-Genişlik-Yükseklik (mm) 2000 x 2350 x 2400 3030 x 2700 x 2520 3850 x 2800 x 2700

* Soyada 0.30 mm pul kalınlığı baz alınarak belirlenmiş kapasitelerdir, kırma işlemi kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

İleri teknoloji ürünü olan yeni model HUM VALS ‘inin ;

HUM Vals 800x2100

➤ Kullanım kolaylığı ve güvenliği en üst seviyededir,
➤ Kullanım ömrü uzun, kullanım giderleri düşüktür,
➤ Daha az bakım ihtiyacı, daha düşük bakım maliyeti ihtiyacı vardır.

❚ HUM Vals’lerinde silindirler tek yönden monte edilip sökülebildiğinden, makinalar duvar kenarlarına kurulabilir ve motorlar da makina üzerinde yer aldığından fabrika alanından tasarruf sağlanır.
❚ Makinalarda 2 adet motor kullanılarak verimlilik arttırılmıştır.
❚ Makinalarda rakipleri ile kıyaslandığında genel elektrik sarfiyatı çok düşüktür.
❚ Makinalar sağlam çelik levha ve profillerden imal edilmiştir. Makinaların konstrüksiyonu rijit olduğundan gövde makina ağırlığını en güvenli şekilde taşır, merdanelerde çalışma esnasında oluşan yüklerin ve titreşimin en iyi şekilde absorbe edilmesi sağlanır.
❚ Tohumun silindirler arasına girişini sağlayan yönlendirici levhalar ve girdiği hazneden mil yataklarına kaçmasını engelleyen yan levhalar vardır.
❚ Pullanan tohumu çıkışa yönlendirici levhalar vardır.
❚ Silindirlerin yüzeyleri sertleştirilerek yüksek dayanıma ulaşılmış, gövdeleri ise sünek, tok ve darbeleri sönümleyecek yapıda bırakılarak en iyi koşullar sağlanmıştır.
❚ Silindirler arası mesafe hidrolik ayarlıdır ve her iki yatakta da bulunmaktadır.
❚ Silindirler arasına girebilecek büyük bir parçanın zarar vermeden geçebilmesi için tek yönlü hidrolik piston ve valflerden oluşan emniyetli hidrolik bir ünite mevcuttur. Hidrolik ünite daha uzun ömürlü olması için yükün tamamını taşımaz, ünite içerisinde emniyet olarak bir de mekanik bir tertibat yer almaktadır.
❚ Silindirler arasına beslenen malzemenin miktarı seviye kontrolü ile ayarlanır. Yetersiz besleme durumunda silindirlerin birbirine tehlike arz edecek şekilde temas etmesini önlemek için seviye belirleyici yardımı ile silindirler arası mesafe otomatik olarak açılır.
❚ Yedirici silindirin dişleri arasına büyük bir parça girip sıyırıcı zorlanınca pistonlardaki switch kontroller valfleri uyarır ve sıyırıcı silindir önceden belirlenecek alt ve üst sınırlar arasında maddenin geçişine izin verir.
❚ Silindirler arasına malın beslendiği haznedeki ters yönlü çalışan iki helezon malın sürekli devir daim etmesini sağlar ve sıkışmasını engeller. Ayrıca malın silindirlere tüm silindir boyunca beslenmesini sağlar.
❚ Zincir gerdirme mekanizması yardımı ile besleme helezonlarının dişlileri ile yedirici silindirin dişlileri arasındaki zincir sayesinde dişlilerin mükemmel teması garantilenir ve motor gücü her iki milde en verimli şekilde kullanılır.
❚ Sıyırıcılar silindirlerin yüzeylerinin işlem sırasında mükemmel şekilde temiz kalmasını garantiler.
❚ Silindirler kılavuzlanmıştır. Böylece hareketli silindir sabit silindire tam paralel çalışır, rulman ömrü artar ve homojen pul elde edilir.
❚ Silindirlerin yataklarındaki rulmanlar uzun ömürlüdür ve anti-aşınma özellikli sentetik malzemeler üzerine montedir. Yataklar tek yöndeki termik uzama ve kısalmalara müsaade eder.
❚ Vals işleminde silindirler eşit hızda dönerek çıktı kalitesini, daha az ısı ve az titreşim oluşumu ile daha az güç harcamayı garantiler. Makinedeki parçaların ömrü artar, bakım azalır.
❚ Makinaların muayene ve bakımı kolay açılan kapaklardan süratli ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Alt ve önde bulunan özel bir pencere yardımı ile ürün örneği kolaylıkla alınabilir.
❚ İstenilen kapasite ve verim yalnızca ileri teknoloji kullanılmış makinelerimizle elde edilebilir.
HUM VALS ‘ini ayrıcalıklı kılan işte bu özellikleridir.

DEPOLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ
❚ Yatık ve Dik Taşıyıcı Helezonlar
❚ Kovalı Elevatörler
❚ Zincirli Konveyörler, ekstraksiyon ünitesi için gaz sızdırmaz tasarım, özel çelik alaşımlı ve sertleştirilmiş dövme zincir, plastik kaplamalpaletler,
❚ Çekirdek ve Küspe Depoları, ısı kontrollu, havalandırma sistemli, otomatik çekirdek yığma ve depolamaya imkan sağlayan yükleme, taşıma ve boşaltma sistemleri

Türkçe